Ideowa koncepcja zagospodarowania terenu zakłada dwa priorytety przestrzenne:

  1. Zintegrowanie terenu bulwaru nad rzeką z placem przed Budynkiem Galerii zarówno w I etapie jak również w docelowym rozwiązaniu całej przestrzeni.
  2. Rozwiązanie komunikacji kołowej obsługującej projektowany teren w sposób umożliwiający porządkowanie pierzei przyszłej zabudowy otoczenia.

Koncepcja zagospodarowania przestrzennego terenu oparta jest na jednorodnej formule plastycznej placu i powiązanym z nim bulwarem rzeki. W ten sposób ciąg pieszy biegnący wzdłuż ul. Branickiego staje się integralnym elementem całej przestrzeni przyległej do budynku galerii. Powiązanie tego ciągu, szerokimi mostkami lub płytami z placem dobrze komunikuje obie strefy i przyczynia się do stworzenia jednorodnej przestrzeni.

Koncepcja adaptacji wnętrza zakłada wprowadzenie zupełnie odrębnej struktury funkcjonalnej, niezależnej od nadrzędnej formy jednoprzestrzennej kubatury. „Zawieszone w przestrzeni kubiczne formy trzech przestrzeni wystawienniczych nie są powiązane ze ścianami zewn. budynku, szanując historyczna funkcję tego jednorodnego wnętrza. Pozwala to również pozostawić nienaruszone duże otwory okienne, zachować w całości ściany obiektu i równocześnie rozproszyć światło wpadające  w wysokie szczeliny oświetleniowe. 

WSPÓŁAUTOR
WYSTAWA POKONKURSOWA – 2012 R.